System inteligentnego domu – od czego zależy cena?

System Inteligentnego domu - od czego zależy cena?

Ile kosztuje inteligentny dom? Cena jest uzależniona przede wszystkim od metrażu budynku, w którym system będzie montowany, a także od jakości urządzeń, które zostaną do niego podłączone. Można przyjąć, że wyposażenie domu w system inteligentnych, połączonych i współpracujących ze sobą urządzeń to koszt około 500-1000 zł za m2. Jak więc widać, rozstrzał cenowy jest spory. Od czego zależy koszt instalacji inteligentnego domu? Poruszamy najważniejsze kwestie. 

Inteligentny dom - czym jest i co to oznacza?

Dziś nowoczesność domu coraz częściej utożsamia się z tym, czy jest inteligentny. Jeszcze jakiś czas temu nowoczesnym domem nazywało się ten, który był nowocześnie i funkcjonalnie urządzony – odnosiło się to przede wszystkim do stylu wnętrza, a więc przede wszystkim mebli, oświetlenia i kolorystyki zastosowanej w pomieszczeniach. 

Dziś nowoczesny dom to przede wszystkim ten, w którym współpracują ze sobą różne systemy. Chodzi głównie o urządzenia elektryczne: sparowane ze sobą i zdalnie sterowane z jednego źródła lub zarządzane automatycznie (np. inteligentne oświetlenie domu dostosowujące intensywność światła do pory dnia). 

Sterowanie żaluzjami z pilota nie zrobi już dziś na nikim większego wrażenia – ale automatyczna stacja pogodowa, która samoczynnie zwinie markizy, gdy wykryje silny wiatr, to wciąż zaskakujące (a przy tym coraz powszechniej dostępne) udogodnienie. 

Takie nowoczesne systemy nie tylko podnoszą komfort korzystania z domu, ale pomagają również optymalizować zużycie energii. Możliwości i udogodnień płynących z montowania inteligentnych systemów jest tym więcej, im więcej urządzeń wejdzie w skład takiego systemu. 

Koszenie trawnika przez inteligentną kosiarkę bez konieczności wyjścia z domu? Wyłączanie światła w całym domu lub zmiana jego koloru bez wstawania z łóżka? Podgląd bieżącej pracy wybranego urządzenia i jego wydajności na ekranie smartfona, a także możliwość zdalnej zmiany ustawień kilkoma kliknięciami? Oto wierzchołek góry lodowej możliwości, jakie zyskujesz inwestując w inteligentny dom. Ceny rozwiązań różnią się między sobą w zależności od kilku najważniejszych czynników. 

Inteligentny dom – od czego zależy cena?

Sercem taniego systemu inteligentnego zarządzania domem jest centrala sterująca, droższe systemy mają strukturę rozproszoną (każdy włącznik czy urządzenie wykonawcze ma zaszytą swoją logikę). Aby urządzenia mogły się połączyć i odbierać z sytemu sygnał, muszą być wyposażone w tzw. bramki (gateway). Smart dom to nie tylko ten, w którym można zdalnie sterować urządzeniami, ale ten, w którym wiele (jeśli nie większość) procesów zachodzi automatycznie. Przykładem jest klimatyzator, dostosowujący automatycznie temperaturę i intensywność nawiewu do temperatury i wilgotności powietrza lub do pory dnia. W inteligentnym domu nie trzeba wszystkiego dopilnowywać osobiście: urządzenia dostosują się same. 

Cena inteligentnego domu zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą:

  • metraż domu – im większy, tym koszty wyposażenia go w system inteligentnych urządzeń będzie wyższy;
  • ilość urządzeń – które wchodzą w system. Wybór w tej kwestii jest dość spory, dlatego możesz decydować między podstawowym systemem, bardziej rozbudowanym, a także bardzo zaawansowanym;
  • systemu - im bardziej niezawodny, stabilny, z dużą ilością możliwych integracji, tym lepszy ale i droższy. Każdorazowo system trzeba dostosować do konkretnego domu i potrzeb użytkowników.

Biorąc pod uwagę najczęściej wybierane opcje, szacuje się, że koszt inteligentnego domu to średnio 500-1000 zł/m2. 

Multiroom w inteligentnym domu – ile kosztuje?

Chcesz mieć zautomatyzowany multiroom? Cena systemu, który umożliwi korzystanie z urządzeń audio i video bezprzewodowo w całym domu, a także centralne sterowanie tymi sprzętami, to średnio wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. 

Inteligentna kosiarka do trawy – cena

Koszenie trawnika bez wychodzenia z domu, a jednocześnie bez obaw o to, że urządzenie wyrządzi szkody? Jak najbardziej – rozwiązaniem jest inteligentna kosiarka, zwana również robotem koszącym. Oprócz ceny samego urządzenia, do kosztów należy doliczyć również cenę jego instalacji. Ta zaś, w zależności przede wszystkim od ukształtowania terenu, waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Inteligentne mieszkanie – ile kosztuje? 

Czy mieszkanie również może być inteligentne, czy ten przywilej jest zarezerwowany wyłącznie dla domów? Naturalnie mieszkanie również można wyposażyć w nowoczesne, inteligentne systemy. Podobnie, jak w przypadku domu jednorodzinnego, koszty takiej instalacji zależą przede wszystkim od zaawansowania systemu. Podstawowe wersje to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych

Wycena inteligentnego domu – na czym polega i od czego zacząć?  

Jak zawęzić dość szerokie widełki cenowe inteligentnego domu? Podstawą jest stworzenie projektu instalacji, który da pogląd na to, ile urządzeń będzie działać w systemie. Następnym krokiem jest wycena kosztów poprowadzenia kabli i samego montażu. 

Każdy przypadek jest inny, dlatego wycena inteligentnego domu musi być indywidualna. W BrainHouse szczegółowo odpowiemy na każde pytanie związane z inteligentnym systemem KNX, a także przeprowadzimy szczegółową wycenę.

Skontaktuj się z nami: https://www.brainhouse.pl/kontakt, by zmienić swój dom w smart dom!