Inteligentny dom – jakie urządzenia w domu mogą być smart?

Inteligentny dom – jakie urządzenia w domu mogą być smart? 

Inteligentny dom jest przyszłością – bo zapewnia nie tylko niesamowitą wygodę (całą elektroniką możesz zarządzać zdalnie!), ale także pozwala minimalizować koszty zużycia energii (bo każde urządzenie możesz dopasować indywidualnie do potrzeb oraz je zautomatyzować). Jakie inteligentne urządzenia do domu możesz mieć?  

Inteligentne oświetlenie  

Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia budynku to podstawa do tego, by poruszanie się po nim było bezpieczne. Na tym oczywiście nie koniec znaczenia oświetlenia. Wpływa ono znacząco również na atmosferę w danym pomieszczeniu, a nawet w różnych strefach w pokoju. Oświetlenie powinno być dopasowane tak, by zapewniało komfort poruszania się w budynku po zmroku oraz umożliwiało swobodne wykonywanie różnych czynności.  

Inteligentne oświetlenie to poziom wyżej w stosunku do “normalnego” światła. Inteligentnym oświetleniem możemy nazwać system lamp, które są zdalnie sterowane poprzez specjalną aplikację na smartfonie. System inteligentnego oświetlenia bazujący na systemie KNX to gwarancja nie tylko łatwej obsługi (wystarczy aplikacja w urządzeniu smart), ale także oszczędności. Lampy same w sobie są energooszczędne, a dzięki pełnemu dopasowaniu do indywidualnych oczekiwań i potrzeb, a także automatyzacji oświetlenia (np. dostosowywanie intensywności światła do aktualnych warunków, tj. światła dziennego), pobór energii będzie jeszcze mniejszy.  

Smart dom to także inteligentne ogrzewanie  

Na inteligentny dom składa się również system inteligentnego ogrzewania. To doskonała wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy miewają problemy z dopasowaniem odpowiedniej temperatury, przez co w pomieszczeniach bywa zbyt ciepło lub zbyt zimno.  

Inteligentne ogrzewanie to rozwiązanie, które zapewnia wygodę niezależnie od pory roku – a nawet od tego, czy przebywasz w domu, czy jesteś daleko poza nim. Dzięki centralce sterującej i aplikacji do zarządzania ogrzewaniem, z łatwością dopasujesz temperaturę ogrzewania do różnych pomieszczeń, a także ustawisz automatyczne dopasowanie grzania do aktualnych warunków.  

Dzięki dostępowi do zarządzania ogrzewaniem, kilkoma kliknięciami zmienisz ustawienia w różnych częściach domu, z poziomu jednego urządzenia – niezależnie od tego, czy siedzisz w fotelu, czy jesteś na wakacjach! 

Zacienianie inteligentne smart dom  

Wiele osób kojarzy inteligentne urządzenia do domu ze światłem, które można włączać i wyłączać dzięki aplikacji, a także sterować jego mocą i kolorami. Jednak technologia już dawno poszła o krok, a nawet kilka kroków dalej.  

Dziś mieszkania i domy są wyposażane w wiele urządzeń dbających o komfort i bezpieczeństwo. Inteligentne zacienianie to udogodnienie, które zadba o jak największy komfort przebywania w pomieszczeniu. Inteligentna stacja pogodowa, która będzie monitorować warunki atmosferyczne, zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i samych urządzeń, np. chowając markizy, gdy będzie silny wiatr czy spuszczając rolety, gdy słońce będzie świecić zbyt mocno.  Przy użyciu smartfona możesz również sterować zdalnie tymi urządzeniami spoza domu – nawet będąc daleko na wakacjach.  

Zdalnie sterowany monitoring 

W system smart dom wchodzą również urządzenia monitorujące. Dzięki dedykowanej aplikacji w smartfonie, monitoringiem możesz sterować z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Twojego domu lub w nim, czym będziesz w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo sobie i domownikom.  

Inteligentny monitoring pozwala nie tylko na zdalny podgląd sytuacji na posesji i wokół niej, ale umożliwia także reakcję – np. włączenie nagrywania czy zbliżenie na intruza: wszystko z poziomu telefonu. System inteligentnego monitoringu wyśle Ci również powiadomienie w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności.  

Multiroom sterowany skąd chcesz! 

System inteligentnych urządzeń obejmuje również sprzęt RTV. Dzięki aplikacji na urządzeniu smart, możesz swobodnie zarządzać multiroomem – również nie ruszając się z fotela, czy przebywając poza domem. Ten system zapewnia wiele możliwości, dzięki którym sterowanie urządzeniami multimedialnymi będzie nie tylko proste, ale także ciekawe – co z pewnością spodoba się domownikom. Jakie możliwości zapewnia inteligentny multiroom? 

To przede wszystkim centralne sterowanie systemami audio i video – wystarczy smartfon z dedykowaną aplikacją, by z jednego miejsca mieć pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami.  

Multiroom zapewnia dzięki temu możliwość między innymi słuchania ulubionego utworu lub wybranej stacji radiowej w całym domu, gdy się po nim poruszasz. To również możliwość zaaranżowania niezależnych stref muzycznych w wybranych pomieszczeniach lub w grupach pomieszczeń.  Multiroom daje także możliwość dostępu do multimedialnej biblioteki – dostępnej z każdego miejsca w domu. To jeszcze nie wszystko – multiroom zapewnia również możliwość integracji wybranej platformy telewizyjnej, a także dystrybucję obrazu w jakości 4K!  

Przekonaj się, ile możesz zyskać dzięki systemowi inteligentnych urządzeń, bazujących na wydajnym i nowoczesnym systemie KNX.