Wysokie rachunki - rozwiązaniem inteligentny dom

Jak obniżyć wysokie rachunki? Rozwiązaniem inteligentny dom!

Rosnące ceny mediów sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pomogą nam oszczędzić zarówno prąd, jak i pieniądze. Jednym z nich jest inteligentny dom, który pozwala cieszyć się pełną funkcjonalnością wszystkich połączonych w jedną sieć sprzętów. Dzięki temu rozwiązaniu nawet bardzo duża ilość urządzeń elektrycznych uchroni nas przed konsekwencjami rosnących cen za prąd.

Jak działa inteligentny dom?

Coraz chętniej korzystamy z gadżetów i urządzeń, funkcjonujących dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej. Są to zarówno sprzęty AGD takie jak lodówka, mikrofala, piec czy czajnik, jak i urządzenia RTV takie jak telewizor, dekoder, konsole, system audio oczy laptopy. Coraz częściej wybieramy jednak także rozwiązania, które poza swoją funkcjonalnością pomogą nam oszczędzić prąd, dzięki możliwości zdalnego sterowania lub odpowiednio zaprogramowania sprzętów np. systemu oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji czy ochrony okien i drzwi. Jak inteligentny dom działa w praktyce?

Wyobraźmy sobie sytuacje, w których najczęściej może dochodzić do marnowania energii. Otwarte okno w gorący dzień i klimatyzacja, która stara się ochłodzić przestrzeń do zaprogramowanej temperatury lub odwrotnie, otwarte okna w mroźny dzień i włączone ogrzewanie czy włączone światła w całym domu. Takich sytuacji jest znacznie więcej niż nam się zdaje, dlatego często trudno jest nam samym je wyłapać i skutecznie oszczędzać energię.

Z pomocą przychodzi inteligentny dom. Nawiązując do wyżej wymienionych przykładów: klimatyzacja wyłączy się, gdy otworzysz okno w gorący dzień, natomiast w mroźną noc wyłączy się ogrzewanie, aby skutecznie zapanować nad marnowaniem energii. Podobnie w przypadku oświetlenia: wychodzisz z garażu, łazienki, pralni czy spiżarni, pomieszczenia światło gaśnie po kilku sekundach i wcale nie musisz sam o tym pamiętać. W przypadku oświetlenia warto także wspomnieć o tym, że najlepiej wybierać żarówki LED, które cieszą się najlepszą wydajnością pośród dostępnych produktów.

W oszczędzaniu energii pomaga także odpowiednio zaprojektowany system rolet czy markiz, które chronią przed gorącem w momencie, gdy inteligentny system zaobserwuje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń przez niezasłonięte okna, zsuwając je za Ciebie. Wszystko po to, abyś mógł cieszyć się doskonałą funkcjonalnością swojej przestrzeni oraz możliwością łatwego oszczędzania cennej energii elektrycznej.