Inteligentny dom - czym jest i jakie są korzyści

Inteligentny dom: czym jest i jakie są korzyści? 

 

Co to jest inteligentny dom? W pierwszej chwili z pewnością kojarzy się to z oświetleniem sterowanym z poziomu pilota lub aplikacji w telefonie. To prawda, jednak warto już na wstępie zaznaczyć, że to tylko mały ułamek tego, co zapewniają systemy inteligentnego sterowania domem. Zalety inteligentnego domu można wyliczać wręcz w nieskończoność: bo każdy z pewnością upatrzy w nim korzyści dla siebie. Tych bez wątpienia jest zresztą sporo. Co oferuje Ci inteligentny dom i dlaczego warto wziąć pod uwagę instalację takiego systemu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym? 

Czym jest inteligentny dom?  

Jeszcze stosunkowo niedawno wiele osób marzyło o tym, by móc sterować oświetleniem, żaluzjami, bramami czy innymi urządzeniami bez konieczności biegania po całym domu czy ogrodzie. Teoretycznie część urządzeń była wyposażona w piloty, jednak generowało to mnóstwo dodatkowego sprzętu. Wystarczyło zresztą, żeby w pilocie wyczerpały się baterie lub odległość od urządzenia była zbyt duża i już nie było z nim łączności.  

Z czasem zaczęły pojawiać się inteligentne urządzenia – najpierw smartfony, potem sprzęty domowe, które miały z nim łączność. Dzięki tej integracji możliwe było zdalne sterowanie np. żarówkami, bez konieczności wstawania z fotela: bo wystarczyło wydać odpowiednią komendę za pomocą aplikacji w smartfonie, by włączyć lub wyłączyć światło albo zmienić jego moc.  

Dziś możliwości są o wiele większe! Inteligentny dom to taki, w którym pojedynczymi urządzeniami możesz sterować z jednego źródła. Nowoczesne systemy pozwalają na integrację i automatyzację działania wielu urządzeń, dzięki czemu przez smartfona nie tylko zgasisz światło, ale także możesz sterować bramą garażową, klimatyzacją, pompą ciepła, systemem alarmowym, a nawet kosiarką – nie wstając z krzesła, a nawet będąc poza domem! 

Co więcej – inteligentne systemy potrafią rozpoznawać potencjalne zagrożenie i zareagować na nie. Wykrycie ruchu uruchomi światło i nagrywanie obrazu, rozpoznanie silnego wiatru złoży markizy, a czujnik ilości dziennego światła (gdy się np. zachmurzy) zwiększy intensywność światła w pomieszczeniu. Automatyczny pomiar temperatury dostosuje intensywność ogrzewania, a wadliwe działanie jakiegoś urządzenia zostanie natychmiast zasygnalizowane.  

Smart house to więc nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także doskonałe rozwiązanie dla zabieganych czy zapominalskich. Już nigdy więcej nie będziesz zastanawiać się na wakacjach, czy zgasiłeś światło lub odłączyłeś wtyczkę z prądu przed wyjściem z domu. Sięgając po smartfona możesz włączyć lub wyłączyć urządzenie w domu – gdziekolwiek jesteś! 

Inteligentny dom – jakie są zalety i korzyści?  

Wygoda i oszczędność czasu oraz energii – własnej i elektrycznej, to najważniejsze korzyści, jakie przychodzą do głowy, gdy myślimy o inteligentnym, zautomatyzowanym domu. To jednak jeszcze więcej korzyści:  

  • wzrost komfortu życia 
  • podniesienie prestiżu i poprawa samopoczucia  
  • ułatwienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi 
  • pełna, zdalna kontrola nad wszystkimi urządzeniami
  • oszczędność energii i środowiska. 

Wzrost komfortu życia 

Niewątpliwie jako najważniejszą zaletę inteligentnego domu można wskazać wzrost komfortu życia. Ile razy brakło pewności co do tego, czy urządzenie lub światło w innej części domu zostało wyłączone? Dzięki smart home nie trzeba tego sprawdzać idąc tam: do wszystkiego masz wgląd w aplikacji! 

Podniesienie prestiżu i poprawa samopoczucia 

Wyposażenie domu w system inteligentnego zarządzania urządzeniami niewątpliwie przekłada się również na podniesienie samooceny poprzez podniesienie prestiżu.  

Ułatwienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi  

Być może nie jest to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy myślimy o inteligentnym domu, ale możliwość zdalnego sterowania urządzeniami oraz ich automatyzacja to kamień milowy dla samodzielności i wygody mieszkania osób mających trudności z poruszaniem się.  

Pełna kontrola spoza domu nad wszystkimi urządzeniami  

Inteligentny dom to także możliwość podglądu pracy i wydajności urządzeń oraz sterowania nimi, będąc poza domem. To nieocenione ułatwienie nie tylko dla zabieganych i zapominalskich, ale także niesamowita wygoda. Przykładowo: wyjeżdżasz zimą na dłuższy czas. Nie musisz zastanawiać się nad tym, na jakim poziomie zostawić włączone ogrzewanie, by nie wrócić do zimnego domu, ale też nie zapłacić majątku za ogrzewanie. Systemy smart house umożliwiają zdalne sterowanie – także ogrzewaniem. Temperaturę w domu możesz regulować dowolnie: wielokrotnie, z każdego miejsca! 

Oszczędność energii i środowiska 

Automatyzacja procesów, takich jak sterowanie oświetleniem w zależności od pogody czy regulacja temperatury ogrzewania to także oszczędność: bo dopasowanie mocy do aktualnych warunków i potrzeb pozwoli uniknąć zużywania energii na darmo. To także ukłon w stronę środowiska. Dodatkową zaletą jest to, że systemy zarządzania inteligentnym domem śmiało można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. W takim przypadku oszczędność energii jest jeszcze większa!