Inteligentny dom - czym jest i jakie są korzyści

Inteligentny dom: czym jest i jakie są korzyści? 

 

Co to jest inteligentny dom? W pierwszej chwili z pewnością kojarzy się to z oświetleniem sterowanym z poziomu pilota lub aplikacji w telefonie. To prawda, jednak warto już na wstępie zaznaczyć, że to tylko mały ułamek tego, co zapewniają systemy inteligentnego sterowania domem. Zalety inteligentnego domu można wyliczać wręcz w nieskończoność: bo każdy z pewnością upatrzy w nim korzyści dla siebie. Tych bez wątpienia jest zresztą sporo. Co oferuje Ci inteligentny dom i dlaczego warto wziąć pod uwagę instalację takiego systemu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym? 

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to przede wszystkim wygoda bo wiele procesów dzieje się automatycznie bez naszego udziału, co nie oznacza wcale, że nie mamy na tym kontroli 

Jeszcze stosunkowo niedawno wiele osób marzyło o tym, by móc sterować oświetleniem, żaluzjami, bramami czy innymi urządzeniami bez konieczności biegania po całym domu czy ogrodzie. Teoretycznie część urządzeń była wyposażona w piloty, jednak generowało to mnóstwo dodatkowego sprzętu. Wystarczyło zresztą, żeby w pilocie wyczerpały się baterie lub odległość od urządzenia była zbyt duża i już nie było z nim łączności.  

Z czasem zaczęły pojawiać się inteligentne urządzenia – najpierw smartfony, potem sprzęty domowe, które miały z nim łączność. Dzięki tej integracji możliwe było zdalne sterowanie np. żarówkami, bez konieczności wstawania z fotela: bo wystarczyło wydać odpowiednią komendę za pomocą aplikacji w smartfonie, by włączyć lub wyłączyć światło albo zmienić jego moc.  

Dziś możliwości są o wiele większe! Inteligentny dom to taki, w którym pojedynczymi urządzeniami możesz sterować z jednego źródła. Nowoczesne systemy pozwalają na integrację i automatyzację działania wielu urządzeń, dzięki czemu przez smartfona nie tylko zgasisz światło, ale także możesz sterować bramą garażową, klimatyzacją, pompą ciepła, systemem alarmowym, a nawet kosiarką – nie wstając z krzesła, a nawet będąc poza domem! 

Co więcej – inteligentne systemy potrafią rozpoznawać potencjalne zagrożenie i zareagować na nie. Wykrycie ruchu uruchomi światło i nagrywanie obrazu, rozpoznanie silnego wiatru złoży markizy, a czujnik ilości dziennego światła (gdy się np. zachmurzy) zwiększy intensywność światła w pomieszczeniu. Automatyczny pomiar temperatury dostosuje intensywność ogrzewania, a wadliwe działanie jakiegoś urządzenia zostanie natychmiast zasygnalizowane.  

Smart house to więc nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także doskonałe rozwiązanie dla zabieganych czy zapominalskich. Już nigdy więcej nie będziesz zastanawiać się na wakacjach, czy zgasiłeś światło lub odłączyłeś wtyczkę z prądu przed wyjściem z domu. Sięgając po smartfona możesz włączyć lub wyłączyć urządzenie w domu – gdziekolwiek jesteś! 

Inteligentny dom – jakie są zalety i korzyści?  

Wygoda i oszczędność czasu oraz energii – własnej i elektrycznej, to najważniejsze korzyści, jakie przychodzą do głowy, gdy myślimy o inteligentnym, zautomatyzowanym domu. To jednak jeszcze więcej korzyści:  

  • wzrost komfortu życia 
  • podniesienie prestiżu i poprawa samopoczucia  
  • ułatwienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi 
  • pełna, zdalna kontrola nad wszystkimi urządzeniami
  • oszczędność energii i środowiska. 

Wzrost komfortu życia 

Niewątpliwie jako najważniejszą zaletę inteligentnego domu można wskazać wzrost komfortu życia. Ile razy brakło pewności co do tego, czy urządzenie lub światło w innej części domu zostało wyłączone? Z systemem inteligentnego domu ten problem znika. Inny przykład: wchodząc np. do korytarza automatycznie zapala się światło dzięki czujnikom obecności - pod warunkiem, że w przestrzeni tej jest odpowiednio ciemno (nie ma znaczenia czy jest to noc czy pochmurny dzień bądź zamknięte rolety). Po upływie ustalonego czasu światło to także samo się gasi. Z bardziej zaawansowanych funkcji można wymienić automatyczne zacienianie pomieszczeń   gdzie w okresie letnim system podążając za słońcem sam zamyka lub przymyka odpowiednie rolety, żaluzje czy zasłony, nie doprowadzając do przegrzewania się pomieszczeń. Każdą funkcją w domu możemy sterować przy pomocy paneli ściennych, smartfonów czy tabletów. Za ich pomocą obsługujemy: oświetlenie, zacienianie, ogrzewanie, klimatyzację, rekuperację a nawet audio. To oznacza, że można włączyć np. klimatyzację zanim wrócisz do domu, lub system ją automatycznie włączy kiedy podczas twojej nieobecności w pomieszczeniu zaczyna się robić za ciepło

Podniesienie prestiżu i poprawa samopoczucia 

Wyposażenie domu w system inteligentnego zarządzania urządzeniami niewątpliwie przekłada się również na podniesienie samooceny poprzez podniesienie prestiżu.  

W inteligentnym domu większość urządzeń wiszących na ścianie ma świetny nowoczesny design.  Jeden panel na ścianie zastępuje mnóstwo włączników, pilotów,  regulator temperatury, a także panel wideodomofonu. Wszystko jest w jednym urządzeniu co jest naprawdę niezwykle wygodne, a ściana w domu wygląda dzięki niemu bardzo ładnie

Ułatwienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi  

Być może nie jest to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy myślimy o inteligentnym domu, ale możliwość zdalnego sterowania urządzeniami oraz ich automatyzacja to kamień milowy dla samodzielności i wygody mieszkania osób mających trudności z poruszaniem się.  

Poczucie bezpieczeństwa i pełna kontrola nad wszystkimi urządzeniami

Inteligentny dom to także możliwość podglądu pracy i wydajności urządzeń oraz sterowania nimi, będąc poza domem. To nieocenione ułatwienie nie tylko dla zabieganych i zapominalskich, ale także niesamowita wygoda. Przykładowo: wyjeżdżasz zimą na dłuższy czas. Nie musisz zastanawiać się nad tym, na jakim poziomie zostawić włączone ogrzewanie, by nie wrócić do zimnego domu, ale też nie zapłacić majątku za ogrzewanie. Systemy smart house umożliwiają zdalne sterowanie – także ogrzewaniem. Temperaturę w domu możesz regulować dowolnie: wielokrotnie, z każdego miejsca! 

Inteligentne domy zapewniają również zwiększone bezpieczeństwo. System monitorując np. czujniki zalania odcina dopływ wody. Dodatkowo, system może zasymulować obecność domowników, kiedy nie ma ich w domu. Zdalny dostęp do sterowania domem oraz obsługi wideodomofonu sprawia, że kiedy jesteśmy poza nim, z dowolnego miejsca na świecie, możemy odebrać na telefonie wideodomofon, porozmawiać z osobą, która stoi przed furtką, czy wpuścić kuriera żeby zostawił przesyłki np. przed drzwiami czy w garażu. Również to oznacza, że zawsze możesz upewnić się, czy drzwi są zamknięte, a urządzenia wyłączone, nawet jeśli jesteś z dala od domu. To daje poczucie pewności i spokoju.

Oszczędność energii i środowiska 

Automatyzacja procesów, takich jak sterowanie oświetleniem w zależności od pogody czy regulacja temperatury ogrzewania to także oszczędność: bo dopasowanie mocy do aktualnych warunków i potrzeb pozwoli uniknąć zużywania energii na darmo. To także ukłon w stronę środowiska. Dodatkową zaletą jest to, że systemy zarządzania inteligentnym domem śmiało można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. W takim przypadku oszczędność energii jest jeszcze większa!

Inteligentne domy pozwalają na znaczne oszczędności energetyczne. Dzięki monitorowaniu i kontrolowaniu zużycia energii, możesz zoptymalizować jej wykorzystanie. Na przykład, inteligentne termostaty automatycznie dostosowują temperaturę w domu do Twoich preferencji i zmieniających się warunków atmosferycznych. Jeśli natomiast zapomnimy zamknąć zimą okna, system automatycznie obniży temperaturę w pomieszczeniu do 7 stopni przez co nie dopuści do zamarznięcia rur, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię. Ponadto, inteligentne systemy oświetlenia automatycznie wyłączają światła, gdy opuścisz pomieszczenie, co redukuje marnotrawstwo energii.

 

Czy inteligentny dom, to nowoczesna wizja przyszłości? Okazuje się, że z roku na rok staje się to naszą rzeczywistością, która z science fiction przestaje mieć cokolwiek wspólnego. Szybki rozwój technologii i automatyzacji wielu obszarów życia stwarzają przestrzeń dla wszystkich tych, którzy z udogodnień tych chcą korzystać na co dzień. 

Podsumowując, inteligentny dom to inwestycja w komfort, bezpieczeństwo i efektywność. Dzięki nowoczesnym technologiom i systemom automatyzacji, możemy uczynić nasze życie łatwiejszym i bardziej wygodnym. To nie tylko oszczędność czasu i energii, ale także korzyść dla środowiska, dzięki oszczędności energii. Dlatego warto rozważyć przystąpienie do rewolucji inteligentnych domów.