Nowoczesne technologie sprawiają, że możemy cieszyć się najwyższym komfortem otaczającej nas przestrzeni. Inteligentny dom to rozwiązanie, które łączy w sobie ogrom funkcjonalności dzięki użyciu sieci urządzeń, automatyzacji oraz możliwości zdalnego sterowania nimi. Czym dokładnie jest smart home i jakie przynosi korzyści jego użytkownikom? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który uchyla rąbka tajemnicy nowoczesnych technologii.

Czym jest inteligentny dom?

To alternatywne rozwiązania umożliwiające nie tylko komfortowe, ale także bezpieczne i ekologiczne zarządzanie swoją przestrzenią. Inteligentny dom może być obiektem, w którym użyto pojedynczych urządzeń, którymi możemy sterować zdalnie. Najważniejszy jest jednak fakt, że nowoczesna technika umożliwia pójście o krok dalej, pozwalając na automatyzację większości procesów w obiektach typu smart home.

Korzyści inteligentnego domu

Największe zalety tego rozwiązania mogą poczuć mieszkańcy tej wyjątkowej przestrzeni. Możliwość zdalnego sterowania praktycznie każdym urządzeniem sprawia, że zdecydowanie wzrasta komfort życia użytkowników inteligentnego domu. Co więcej, nowoczesne technologie potrafią nie tylko odbierać, ale także rozpoznawać rodzaje zagrożeń i automatycznie sterować urządzeniem. Przykład? Czujniki stacji pogodowej, odbierając sygnał o zbyt dużym natężeniu światła, automatycznie zsuwają rolety, aby zapewnić wnętrzu optymalną temperaturę. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce w przypadku rozwiniętej markizy: stacja pogodowa wykrywa silny wiatr i samodzielnie zwija żagiel, aby ten nie został uszkodzony nagłym podmuchem. Przykłady można mnożyć, jednak nie ulega wątpliwościom, że inteligentny dom zapewnia w ten sposób bezpieczeństwo użytkowanej przestrzeni. Kolejną korzyścią jest oczywiście oszczędność wynikająca z automatycznego sterowania wszystkimi urządzeniami mającymi wpływ np. na zachowanie odpowiedniej temperatury. Warto dodać, że smart home często opiera się także na użyciu alternatywnych źródeł energii, które są nie tylko oszczędne, ale także ekologiczne np. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Działanie tego rodzaju instalacji zapewnia KNX, światowy, 30-letni standard, umożliwiający pełną automatyzację budynku. To właśnie na nim opiera swoją działalność większość zagranicznych hoteli, biurowców czy budynków użyteczności publicznej. Nie da się ukryć, że wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wpływa także na nowoczesny wygląd przestrzeni, który podkreślają designerskie włączniki.