Inteligentny dom – jaki system wybrać?

Inteligentny dom – jaki system wybrać?  

Inteligentny dom to przyszłość – śmiało można wysnuć taką tezę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia niesamowitą wygodę: w końcu dostęp do wszystkich urządzeń elektronicznych znajdujących się w systemie masz z każdego, dowolnego miejsca, nawet daleko od domu. Inteligentny dom to także znacznie zwiększone bezpieczeństwo. Możliwości konfiguracji inteligentnego domu jest mnóstwo. Podstawą do tego, by wszystko działało, jak należy, a także było maksymalnie wydajne, jest odpowiedni system. Planujesz inteligentny dom? Jaki system wybrać, by wybór cieszył przez lata? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę! 

Najważniejsze zalety inteligentnego domu – znasz je? 

Inteligentny dom już dawno przestał ograniczać się do systemu oświetlenia sterowanego zdalnie: z poziomu pilota czy smartfona. Dziś systemy inteligentnego domu oferują o wiele, wiele więcej: od prostych funkcji, po możliwość zdalnego sterowania właściwie całą elektroniką w domu, garażu i w ogrodzie.  

Inteligentny dom to dziś więc nie tylko ciekawy system oświetlenia, ale także bezpieczeństwo: zwiększone wielokrotnie. Dzięki inteligentnym systemom sterującym elektroniką w domu i wokół niego, masz możliwość zareagowania natychmiast, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Zaświecisz lub zgasisz światło, zamkniesz bramę, uruchomisz alarm, a także włączysz lub wyłączysz ogrzewanie czy klimatyzację.  

Urządzenia, takie jak markizy czy grzejniki, dopasują tryb swojej pracy do warunków atmosferycznych. Nie musisz więc robić nic: wystarczy, że odpowiednio zaprogramujesz system i wszystko zrobi za Ciebie. Aby jednak inteligentny dom cieszył w pełni, istotne jest, jaki system wybierzesz.  

Inteligentny dom: jaki system wybrać?  

Na rynku nie brakuje dziś różnorodnych ofert systemów, które obsługują inteligentny dom. Każdy z nich ma swoje zalety, jednak może mieć również swoje ograniczenia. Jeśli zależy Ci na tym, by dom był w pełni inteligentny i aby była możliwość rozbudowania go o kolejne funkcje w przyszłości, to najważniejszą kwestią przy wyborze systemu obsługującego inteligentny dom musi być to, czy jest kompatybilny z różnymi urządzeniami i ma możliwość dołączenia kolejnych ponad te, które są podłączone aktualnie.  

Bardzo ważną kwestią jest również to, by system był łatwy w konfiguracji i miał możliwość modyfikacji pod kątem indywidualnych potrzeb – te przecież mogą zmienić się z czasem i to nawet znacznie.  

Najważniejsze cechy, jakie powinien mieć system w inteligentnym domu 

Teoria teorią – a jak wybór systemu inteligentnego domu powinien wyglądać w praktyce? Koniecznie zwróć uwagę na jego stabilność, kompatybilność, możliwości modyfikacji, a także łatwą instalację i konfigurację.  

Stabilność: by system inteligentnego domu nigdy Cię nie zawiódł! 

W wyborze każdego systemu, nie tylko inteligentnego domu, bardzo ważne jest to, by był on stabilny. W praktyce oznacza to, że nie powinien mieć tendencji do zawieszania się czy wyrzucania dużej ilości błędów, ani tracić łączności z urządzeniami końcowymi. 

Stabilna praca systemu to płynne i niezawodne działanie wszystkich urządzeń, co ma szczególne znaczenie przede wszystkim wówczas, gdy chodzi o system bezpieczeństwa. 

Kompatybilność – by współpracował z różnymi urządzeniami  

Dobry system inteligentnego domu powinien również być kompatybilny z różnymi urządzeniami – to tzw. otwarty standard. W praktyce oznacza to, że zezwala na współpracę różnych urządzeń, różnych producentów. Taka cecha daje mnóstwo możliwości stworzenia kompleksowego systemu, doskonale dopasowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.  

Możliwość modyfikacji wedle indywidualnych potrzeb  

Dobry system to również ten, który można dopasowywać do indywidualnych preferencji i oczekiwań. Początkowa konfiguracja powinna więc dawać możliwość wprowadzania zmian, dzięki czemu taki system w każdej chwili możesz dopasować do aktualnych, często dość dynamicznie przecież zmieniających się potrzeb.  

Ważne jest również to, by wybrać taki system, który będzie miał możliwość dopasowania go do różnych zastosowań oraz różnych powierzchni budynków. Dzięki temu w każdej chwili będzie można rozszerzyć obszar działania inteligentnych urządzeń, a także połączyć ze sobą systemy w różnych budynkach – np. niewielkim domu mieszkalnym i dużym budynku firmowym.  

Elastyczność i możliwości modyfikacji systemu na wielu polach to wręcz podstawa, jeśli myślisz o poszerzaniu możliwości systemu w przyszłości.  

Łatwa instalacja i konfiguracja  

Równie istotną cechą, jaką powinien mieć dobry system, jest nieskomplikowana instalacja i konfiguracja. Dzięki temu z pełnych możliwości systemu możesz cieszyć się o wiele szybciej, niż wówczas, gdyby instalacja była skomplikowanym i długotrwałym procesem. Łatwa konfiguracja systemu to także istotna cecha wpływająca na satysfakcję z korzystania z niego.  

Inteligentny dom – jaki system? Podsumowanie  

Może wydawać się, że znalezienie systemu, który będzie jednocześnie spełniał wszystkie wymienione cechy to niełatwe zadanie. Jednak takie rozwiązanie jak najbardziej istnieje – i cieszy się wciąż rosnącą popularnością. To system KNX: tak chętnie wybierany do sprawnego zarządzania domem i przestrzenią wokół niego. 

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszelkie Twoje pytania związane z inteligentnym domem i systemem KNX, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Inteligentny dom masz na wyciągnięcie ręki: skorzystaj z tej możliwości już dziś.